Magyarországon mĂ©g nem mutatták be Michel Moore Ăşj botrányfilmjĂ©t a biztosĂtĂłtársaságok uralta amerikai egĂ©szsĂ©gĂĽgy tragikus állapotárĂłl. Érdekes lesz a hazai visszhang: a rendszer átalakĂtásának (amerikanizálásának) kellĹ‘s közepĂ©n várhatĂłan szĂłlásra bĂrja majd a maga alá nyammogĂł hazai sajtĂłt Ă©s a politikai erĹ‘ket is. AdĂłdik az összevetĂ©s, nyilván mindenki elhivatottság alapján ĂtĂ©l majd, ahogy ez mifelĂ©nk lenni szokott.
BorĂtĂ©koljuk azt is, hogy a nĂ©hány (online) szerkesztĹ‘sĂ©g, ahol nincs 100 százalĂ©kos pártdiktatĂşra, csuklĂłbĂłl elkeni majd a Sicko-t, mert Ăşgy Ă©rzik majd, Michael Moore filmjeivel ezt kell tennie egy valamirevalĂł Ă©rtelmisĂ©ginek.
Amerikában tombol a Sicko láz: a CNN tegnap este megprĂłbálta Ăzekre szedni Michael Moore-t egy interjĂşban, ehelyett a rendezĹ‘ szedte szĂ©t a hĂrtĂ©vĂ© riporterĂ©t:
A BoingBoing tudĂłsĂtĂłja szerint Texasban redneck tömegek spontán plázagyűlĂ©seken vitatkoznak arrĂłl, hogyan lehetne máskĂ©pp csinálni. A legnagyobb magánbiztosĂtĂł, a BlueCross mentegetĹ‘zĂ©sre kĂ©nyszerĂĽlt a felháborodott ĂĽgyfelek támadásai miatt. A Google marketing osztálya segĂ©dkezet nyĂşjtott a bajban lĂ©vĹ‘ társaságoknak Ă©s fizetsĂ©gĂ©rt cserĂ©be lejáratĂł kampányt ĂgĂ©rt a film ellen.
Ezek után Ă©rthetĹ‘: muszáj volt saját vĂ©lemĂ©nyt kialakĂtanunk, Ă©s nyilván nem várunk a lassĂş hazai forgalmazĂłkra. LetöltöttĂĽk a filmet Ă©s megnĂ©ztĂĽk.
A Sicko telitalálat. Vannak benne tĂ©nyek, adatok Ă©s dokumentumok, Ă©s van benne jĂł adag hatásvadászat is persze, hogy eladhatĂł legyen a produkciĂł. Voltak jelenetek, ahol hangosan röhögtĂĽnk, volt, ahol legszĂvesebben sĂrtunk volna, nĂ©ha mĂ©ltatlankodva ingattuk a fejĂĽnket. A kĂ©tĂłrás vetĂtĂ©s vĂ©gĂ©re azonban a message egyĂ©rtelművĂ© vált Ă©s megkĂ©rdĹ‘jelezhetetlen bizonyĂtĂ©kokon állt a lábán:
"Az amerikai egĂ©szsĂ©gĂĽgy sĂşlyosan beteg Ă©s igazságtalan rendszer. Ennek legfĹ‘bb oka, hogy a profitorientált biztosĂtĂłtársaságok Ă©s a gyĂłgyszercĂ©gek mindenfĂ©le civil- vagy állami kontroll nĂ©lkĂĽl uralják az egĂ©szsĂ©gpiacot"
A kĂ©plet egyĂ©rtelmű, mi is ismerjĂĽk, mindannyian kötöttĂĽnk már Casco-t. A magán egĂ©szsĂ©gbiztosĂtás rendszerĂ©ben profitnak minĹ‘sĂĽl egy-egy megtakarĂtott kiadás, a kifizetett műtĂ©teket Ă©s egyĂ©b nagyĂ©rtĂ©kű kezelĂ©seket pedig vesztesĂ©gkĂ©nt könyvelik el. Mint a Dr. House-ban: az amerikai kĂłrházakban nem az orvos dönt arrĂłl, hogy egy beteget ellát, vagy sem, arrĂłl pedig vĂ©gkĂ©pp nem rendelkezhet, milyen kezelĂ©ssel gyĂłgyĂthatĂł meg a páciens legjobb tudása szerint. Az amerikai kĂłrházakban egy öltönyös, aktatáskás ember dönti el, ki milyen kezelĂ©st kaphat a biztosĂtása alapján. A filmbĹ‘l kiderĂĽl: ha valakinek a körĂĽlmĂ©nyes eljárás vĂ©gĂ©n mĂ©gis fizet az HMO rendszer, Ă©vekre visszamenĹ‘leg megnĂ©zik, hol vĂ©tett egy hibát a kĂ©rdĹ‘Ăvek kitöltĂ©sĂ©nĂ©l, voltak-e megelĹ‘zĹ‘ tĂĽnetei, melyek a jelenlegi betegsĂ©g kialakulásához vezettek. TörĂ©sek, hasmenĂ©s, fertĹ‘zĂ©sek kerĂĽlnek nagyĂtĂł alá, Ă©s ha egyetlen aprĂł könyvelĂ©si hibát vĂ©tett a beteg korábban, vagy a kötvĂ©ny szignĂłzásakor már szervezetĂ©ben volt a kĂ©sĹ‘bbi kĂłr kialakulásához vezetĹ‘ betegsĂ©g, a biztosĂtĂł azonnal visszaperli kifizetett összeget.
Ahol állami, egysĂ©ges biztosĂtási rendszer működik, ott szolidáris alapon mindenki az adĂłban fizeti meg a hozzájárulást. Egy kanadai nyugdĂjas válasza a rendezĹ‘-riporter kĂ©rdĂ©sĂ©re "MiĂ©rt fizet mások helyett, ha Ă–nnek semmi baja sincs" egyszerű Ă©s vĂ©gtelenĂĽl tanulságos: "Mert vannak, akik nem tudják kifizetni maguknak az ellátást". MĂg Amerikában egy fűrĂ©sszel levágott ujj visszavarrása 12-60 ezer dollárba kerĂĽl, Angliában az ingyenes beavatkozást követĹ‘en a kĂłrházak kifizetik a beteg biztonságos hazajutásának költsĂ©geit, kp-ben, egy alaksori kasszánál.
Hogyhogy Angliában nincs csĹ‘dben az egĂ©szsĂ©gĂĽgy? Ott miĂ©rt nem hivatkoznak arra, hogy a szociális ellátás a kommunizus felĂ© tett elsĹ‘ határozott lĂ©pĂ©s? Amerikában egy fiatal szĂnĂ©sz, bizonyos Ronald Reagan hangját rögzĂtettĂ©k egy bakelitkorongra Ă©s juttatták el lemezboltok százezreibe az '50-es Ă©vekben, hogy a családok megtudják: az egĂ©szsĂ©gĂĽgy felĹ‘l támad a vörös ördög.
A film egyedi esetek felvetĂ©sĂ©vel kezdĹ‘dik. Igazi riport: van benne öreg ács, akit elkapott a körfűrĂ©sz, rákos apuka, akitĹ‘l megtagadták a csontvelőátĂĽltetĂ©st, mondván, kĂsĂ©rleti eljárást nem fizet a biztosĂtĂł. Aztán megtudjuk a legfontosabbat, az itthoni viszonyok szempontjábĂłl is elgondolkodtatĂł informáciĂłt: Azok a politikusok, akik az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi rendszert piaci viszonyok közĂ© helyeztĂ©k, Ă©s tetĹ‘ alá hozták az állam teljes kivonulását a szektorbĂłl, mára mind kĂĽlönbözĹ‘ egĂ©szsĂ©gĂĽgyi magáncĂ©gek CEO-i Ă©vi cirka 2 milliĂł dolláros fizetĂ©ssel. Vajon a mi politikusaink is ebbĹ‘l a pĂ©ldábĂłl tanultak?
A Sicko aztán megmutatja mi a helyzet Kanadában, Nagy-Britanniában Ă©s Franciaországban. Az egĂ©szsĂ©gĂĽgy mindenĂĽtt jĂłrĂ©szt állami kĂ©zben maradt, mĂ©gsincs nyoma a kommunistáknak. SĹ‘t: a WHO jelentĂ©se szerint az eurĂłpai országok vezetik az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ranglistát, az USA pedig a 37-ik helyen áll, közvetlenĂĽl SzlovĂ©nia mögött. VĂ©gĂĽl jön a csattanĂł, az eurĂłpai szemmel talán felesleges Ă©s nehezen Ă©rthetĹ‘ finálĂ©: Moore hajĂłra pakol nĂ©hány Ground Zero önkĂ©ntest (a 09.11-i New York-i katasztrĂłfa romjainak eltakarĂtásán dolgozĂł helyieket, akik 2001 Ăłta lĂ©gzĂ©si nehĂ©zsĂ©gektĹ‘l Ă©s egyĂ©b, a hatalmas por okozta betegsĂ©gektĹ‘l szenvednek Ă©s nem kaptak ellátást az USA-ban, mert önkĂ©nt vállalták a munkát), Ă©s elviszi Ĺ‘ket Guantanamo Bay-be, ahol a WTC terrorakciĂł miatt letartĂłztatottakat ingyen kezeli a kormány. "HĂ© Ĺ‘rök" - kiabálja - "nemzeti hĹ‘söket hozok, ellátásra!" A szigetrĹ‘l persze elhajtják Ĺ‘ket, mire Kubában is szerencsĂ©t prĂłbálnak. A kis csapat itt szĂł nĂ©lkĂĽl megkapja a kezelĂ©st. Persze jĂłhogy: azĂ©rt a komcsik se olyan hĂĽlyĂ©k, hogy kihagyjanak egy ilyen lehetĹ‘sĂ©get, miközben nagyot rĂşghatnak a csillagos-sávos seggbe is egy fĂĽst alatt.
Nos, ezt a rĂ©szt fogja kiemelni a magyar sajtĂł, amikor megĂrják majd a kritikákat. Itt valĂłban fogást lehet találni a filmen. DemagĂłg, nincs Ă©rtelme, fĂ©lrevezetĹ‘. NekĂĽnk. A texasi redneck azonban csak a film vĂ©gĂ©n Ă©rti meg igazán, mekkora a baj. És Michael Moore cĂ©lja Ă©ppen ez a Sicko-val.