Innsbruckban mindig süt a nap - kivéve persze, ha valaki kikapcsolja. Az osztrák városban ugyanis a Bartenbach LichtLabor-ban nemrég megkezdte működését az intézet mesterséges égboltja. 3000 számítógép-vezérelt fluoreszkáló, halogén és LED izzó világít egy négy méter magas kupola belsejében. A rendszer képes a Föld nappali fényviszonyainak szimulációjára, legyen szó trópusi tengerpartról, vagy egy ködös téli délutánról valahol Hajdú-Bihar megyében.
A mesterséges nap mérnökök és épületdesignerek segítségére készült és új épülettervekhez készült maketteken lehet modellezni vele a természetes fényviszonyok hatását. A Wired magazin cikke szerint az utóbbi években az innsbruck-i laborhoz hasonló projektek egyre gyakrabban váltják fel a korábban általánosan elfogadott számítógépes szimulációkat.
Nem mintha megbízhatatlan, vagy technikailag túlhaladott volna kompjúteres modellezés: a 3D környezet egyszerűen eladhatóbbá teszi a projeteket. A Skidmore, Owings & Merrill mérnökei például már-már azt gondolták, sosem készül el a szingapúri Changi International Airport-hoz tervezett 919 ablakos új tetőszerkezet. Kulcsátadásig ugyanis az indiaiaknak még rendezniük kellett a számlát. A végösszeg pedig pontosan 1.7 milliárd dollárra rúgott. ""Nehéz volt eladni a projektet" - nyilatkozta a Wired-nek Ross Wimer tervezőmérnök - "aztán a vevők bedugták a fejüket a tetőablakon."