Itt a következő lépés a szabad forráskódú szoftverek és a közösségi tartalomszolgáltatás után: Open source hardverekkel kísérletezünk éppen Somlai-Fischer Szabolcs és az MHM Computer workshopján, ahol a milánói Arduino cég vezetője Massimo Banzi avat be bennünket a physical computing titkaiba. A péntek reggel kezdődött kétnapos program során terveink szerint meghekkeljük Planet Fightert, a beszélő robotzsarut, és USB kábellel laptopunkhoz kötjük. Az első napon tanulásképpen prototípusokat hozunk létre: usb portra kötünk izzósorokat, melyek egy kis program segítségével aktiválhatók a technológiák összekapcsolása révén. Mindez - hasonlóan a blogok úttörő szerepéhez az újságírás megújításában - civil kézbe adja az új, interaktív technológiák kidolgozásának mindeddig csak a szakemberek számára érthető eszközkészletét.
Mindenki ismeri a kínai piacokon fillérekért beszerezhető, falra szerelhető beszélő halat, ami érzékeli az előtte elhaladókat és vidám dalocskával hozza rájuk a frászt. A Spongyabob Kockanadrág sorozat visszatérő hírolvasója mellett ilyen interaktív tárgy az öngyújtóba szerelt, telefonhívásra villogó ledsor is. Mindkét esetben interaktív kapcsolat áll fenn tárgyak és emberek között. Massimo példaként a Geek körökben divatos toy hacking-et is említette, erre készülünk mi is.
Amerikában nagy divat a circuit bending. Ez olcsó zenei játékok, zenélő babák hekkelését, majd hálózatba kötését jelenti, minél viccesebb hangsor létrehozása érdekében. A folyamat lényege a felfedezés. Érdekes kísérleteket lehet végezni infravörös szenzorokkal is. Ha mondjuk egy powerpointos prezentációban az Enter gombra kötjük a szenzort, a gép mozgásra váltja a diákat.
Az open source hardware-t a hasonló alapon készült szoftverek mintájára tervezik Massimo cégénél. A dolog lényege, hogy mérnöki technológiákat, ledeket, ellenállásokat, nyákokat, csatlakozótáblákat, kapcsolókat és alaplapokat árusítanak az interneten, melyek segítségével interaktív tárgyak készíthetők.
Mindez persze nem csupán öncélú játszadozás. Az Arduino újabb fejlesztésű hardverjei a mindenféle mérnöki ismeretet nélkülöző outsiderek számára is könnyen használhatóak. Instant szenzorok, kapcsolók és alaplapok segítségével mindenki képes lehet egyszerű interaktív szerkezetek építésére. Ez pedig - hasonlóan a blogok úttörő szerepéhez az újságírás megújításában - civil kézbe adja az új technológiák kidolgozásának mindeddig csak a beavatottak számára érthető eszközkészletét.
Massimo elmagyarázza hogy hogyan működik a rendszer
Kapunk egy csomó ledet, és más furcsa tárgyat, hogy könnyebben megértsük hogyan működnek a nyomógombok a kínai játékokon
A legtöbben megértik, mi egy kicsit nehezebben. Szerecsére velünk van Jocó, aki pillanatok alatt leprogramoz egy villodzó ledsort.
Ő Ben a kommentjelző robotrendőr, őt fogjuk meghekkelni.