A Wikipedia meghatározása szerint a Cosplay kifejezés (japánul: kosupure), az angol "costume" (jelmez) és a Kultplay nevében is sikerre vitt "play" (játék, színdarab) szavak öszeolvadásából ered. A távoli japánban, és a szigetország kultúráját majmoló nyugat-európai szubkultúrákban fiatalok ezreinek jelent remek időtöltést kedvenc Mangaszereplőik valósághű jelmezében parolázni hasonérdeklődésű társaik előtt. A kifejezés elsődleges jelentése tehát konkétan kapcsolódik a mangához, néhányan ugyanakkor rendre vitába szállnak a definícióval, mondván: a Cosplay egyszerűen azt jelenti, ha valaki jelmezben jelenik meg nyilvános helyen.
A Google képkereső szolgáltatása mindenesetre az előbbi meghatározás igazát támasztja alá. Fantasztikus karakterek, istennők, harcosok, szörnyek és pajzán iskoláslányok lepik el időről időre a japán nagyvárosok utcáit. A fantázia persze szabadon szárnyalhat: a Boing Boing szezonnyitó bejegyzésében (a cosplay tavasz-nyári elfoglaltság, a mangaszereplők ugyanis hírhedten ledér öltözékben jelennek meg) rózsaszín Hello Kitty girl illusztrálja a mozgalom sokszínűségét.
A lehetőségeknek csak a pénztárca szab határt. Képünkön (via Boing Boing) például a szcéna képviselője megtévesztően hiteles tron-jelmezt készített magának, uv fényekkel, gyilok-frizbivel, ahogy kell.
Mielőtt végképp exhibicionista őrülteknek tartanák a japán fiatalokat, fontos megemlítenünk, hogy az országban régóta divat az extrém ruhaviselet hétköznapokon is.
A manga Japánban része a nemzeti kultúrának, csakúgy, mint a cseresznyevirágzás ünnepének sajátos hagyománya. Valamirevaló helyi lakos ugyanis ilyenkor leül a virágba borult nemzeti jelkép tövébe és adig iszik, amíg lát, közben néha elkurjantja magát: "Hana yori, dango!" (kb.: Húzzunk bele)!
http://kultplay.hu/backoffice/trackback.php/490